Nej ...

Pěstování paprik - Virózy a bakteriózy

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2006-02-07 11:22:34 | zobrazeno: 13561x
obr
Balkónové květiny Fuchsie (Fuchsia) výsadba, množení Fuchsie.

Balkónové květiny VI - Fuchsie (Fuchsia) výsadba, množení, ...

Fuchsie dostala jméno po německém botanikovi Leonardu Fuchsovi/ 1501 - 1560 /který však tuto rostlinu nikdy nemohl spatřit, protože zemřel dříve než byla vůbec objevena. Fuchsie mají podobné nároky jako muškáty.Můžete je pěstovat i na zastíněných stanovištích. Pěstují se odrůdy vzpřímeného i převislého vzrůstu, s jednoduchými nebo plnými květy. Typické kombinace jsou červená a bílá, nebo červená a fialová. Jeji hlavní výhodou oproti muškátům je jejich schopnost přežít zimu na venkovním stanovišti,i když za určitých, níže uvedených podmínek v posledním odstavci.

Výsadba fuchsií : od října obvykle uložíme fuchsie k mrazuvzdornému přezimování. Od poloviny dubna začínají růst v prostředí bez přitápění. Dostatečně zimovzdorné odrůdy vysazujeme obvykle od dubna do června. Kořenový krček má být asi 5 cm pod úrovní země.

Množení fuchsií :  rostliny můžeme množit řízkováním téměř po celý rok, ale nejvýhodnější je únor,březen a srpen. Vrcholové řízky mají být 5 - 8cm dlouhé, bez poupat nebo květů. Pícháme je do malých květináčků, naplněných směsí rašeliny s pískem. Při teplotě kolem 20stC zakoření obvykle za dva až tři týdny. Po zakořenění je přesadímedo větších kořenáčů a měkké výhony zaštipujeme, aby rostliny rozvětvily. V zimě by měly fuchsie růst pomalu, při teplotě asi 10stC.

Chcete-li mít opravdu pěknou keříčkovou fuchsii , počkejte až řízek zakoření a když doroste výšky 20cm, zaštípněte špičku rostliny.Tím podpoříte růst postranních výhonů. Také všechny nové výhonky vždy zaštípněte,když dorostou délky 15cm. Tvarovat fuchsie je snadné, pokud chcetemít rostlinu s kmínkem, stačí vyholovat kmínek odstraňováním všech výhonů,pokud chcete, můžete tvarovat rostlinu do špalíru, či pyramidy, použijete-li vhodnou drátěnou oporu. Po zaštípnutí kvetou fuchsie za 8 týdnů.

Zálivka a přihnojování : rostliny potřebujídobrou a na živiny bohatou zeminu. Kvetou stejně dobře ve stínu jako naslunci, na jaře a v létě potřebují hodně vody. V době plného růstu, oddubna do září přidáváme každých 14 dní do zálivky vícesložkové minerální hnojivo. Pozor na koncentraci, při předávkováníhrozí nebezpečí spálení listů. Doba kvetení : fuchsie kvetou zvláště dlouho. Některé druhy by dokonce kvetly celoročně, kdyby teplota neklesla pod 13stC a doba osvitu byla alespoň 12 hodin. Fuchsie je rostlina dlouhéhodne / na rozdíl např. od chryzantém, ty jsou na tom opačně /. Kvetení rostlin můžete vyvolat třeba i tím, že ve skleníku v noci na hodinu rozsvítíte světlo a tím rostlinám rozdělíte noc na dvě části.

Přisvěcování rostlin lze využívat i k ovlivňování násady postranních výhonůu sazenic apod. Jinak kvetou fuchsie od května do října. Některé robusní odrůdy, jako např. " Margaret " kvetou celé vegetační období. Jejich schopnost kvést a vytrvalost na venkovním stanovišti zatím žádná rostlina nepřekonala.

Choroby a škůdci: ve vlhkém a nepříliš světlém prostředí se na fuchsii může objevit plíseň šedá, zde je na místě zákrok některým fungicidem .

Mrazuvzdornost: pokud mráz spálí nadzemní části, které bývají odolné až do minus 7st.C , rostliny nasadí v příštím roce od kořenů nové výhony. Pokud chcete přezimovat fuchsie venku, dejte je na dno jámy 50cm hluboké , kterou použijetena jaře pro výsadbu např. jiřin a zakryjte jámu slámou a shora přikryjte.   Autor: Josef Hejduk www.pelargonie.cz

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: PěstováníSouvisející články

Rostlina pěstována jako bonsai

Rady a návody pro pěstování bonsai.

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.