
Balkónové květiny VI - Fuchsie (Fuchsia) výsadba, množení, ...
Fuchsie dostala jméno po německém botanikovi Leonardu Fuchsovi/ 1501 - 1560 /který však tuto rostlinu nikdy nemohl spatřit, protože zemřel dříve než byla vůbec objevena. Fuchsie mají podobné nároky jako muškáty.Můžete je pěstovat i na zastíněných stanovištích. Pěstují se odrůdy vzpřímeného i převislého vzrůstu, s jednoduchými nebo plnými květy. Typické kombinace jsou červená a bílá, nebo červená a fialová. Jeji hlavní výhodou oproti muškátům je jejich schopnost přežít zimu na venkovním stanovišti,i když za určitých, níže uvedených podmínek v posledním odstavci.
Výsadba fuchsií : od října obvykle uložíme fuchsie k mrazuvzdornému přezimování. Od poloviny dubna začínají růst v prostředí bez přitápění. Dostatečně zimovzdorné odrůdy vysazujeme obvykle od dubna do června. Kořenový krček má být asi 5 cm pod úrovní země.
Množení fuchsií : rostliny můžeme množit řízkováním téměř po celý rok, ale nejvýhodnější je únor,březen a srpen. Vrcholové řízky mají být 5 - 8cm dlouhé, bez poupat nebo květů. Pícháme je do malých květináčků, naplněných směsí rašeliny s pískem. Při teplotě kolem 20stC zakoření obvykle za dva až tři týdny. Po zakořenění je přesadímedo větších kořenáčů a měkké výhony zaštipujeme, aby rostliny rozvětvily. V zimě by měly fuchsie růst pomalu, při teplotě asi 10stC.
Chcete-li mít opravdu pěknou keříčkovou fuchsii , počkejte až řízek zakoření a když doroste výšky 20cm, zaštípněte špičku rostliny.Tím podpoříte růst postranních výhonů. Také všechny nové výhonky vždy zaštípněte,když dorostou délky 15cm. Tvarovat fuchsie je snadné, pokud chcetemít rostlinu s kmínkem, stačí vyholovat kmínek odstraňováním všech výhonů,pokud chcete, můžete tvarovat rostlinu do špalíru, či pyramidy, použijete-li vhodnou drátěnou oporu. Po zaštípnutí kvetou fuchsie za 8 týdnů.
Zálivka a přihnojování : rostliny potřebujídobrou a na živiny bohatou zeminu. Kvetou stejně dobře ve stínu jako naslunci, na jaře a v létě potřebují hodně vody. V době plného růstu, oddubna do září přidáváme každých 14 dní do zálivky vícesložkové minerální hnojivo. Pozor na koncentraci, při předávkováníhrozí nebezpečí spálení listů. Doba kvetení : fuchsie kvetou zvláště dlouho. Některé druhy by dokonce kvetly celoročně, kdyby teplota neklesla pod 13stC a doba osvitu byla alespoň 12 hodin. Fuchsie je rostlina dlouhéhodne / na rozdíl např. od chryzantém, ty jsou na tom opačně /. Kvetení rostlin můžete vyvolat třeba i tím, že ve skleníku v noci na hodinu rozsvítíte světlo a tím rostlinám rozdělíte noc na dvě části.
Přisvěcování rostlin lze využívat i k ovlivňování násady postranních výhonůu sazenic apod. Jinak kvetou fuchsie od května do října. Některé robusní odrůdy, jako např. " Margaret " kvetou celé vegetační období. Jejich schopnost kvést a vytrvalost na venkovním stanovišti zatím žádná rostlina nepřekonala.
Choroby a škůdci: ve vlhkém a nepříliš světlém prostředí se na fuchsii může objevit plíseň šedá, zde je na místě zákrok některým fungicidem .
Mrazuvzdornost: pokud mráz spálí nadzemní části, které bývají odolné až do minus 7st.C , rostliny nasadí v příštím roce od kořenů nové výhony. Pokud chcete přezimovat fuchsie venku, dejte je na dno jámy 50cm hluboké , kterou použijetena jaře pro výsadbu např. jiřin a zakryjte jámu slámou a shora přikryjte. Autor: Josef Hejduk www.pelargonie.cz
Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz
Mohlo by vás zajímat: Pěstování
Související články
Rostlina pěstována jako bonsai
Rady a návody pro pěstování bonsai.
Pěstování jahod, výběr jahody
Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.
Muškáty převislé a jejich pěstování
Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.
Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis
Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.
Klívie pěstování
Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.
Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování
Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.