Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2006-04-12 07:51:55 | zobrazeno: 21402x
obr
Balkónové květiny BALKONGOLD, trojzubec, Bidens ferulifolia stanoviště, ochrana, pěstování.

BALKONGOLD, trojzubec - Bidens ferulifolia - stanoviště, ochrana, pěstování

Zářivě žluté kaskády drobných kvítků, prolínajících se mezi převislými pelargoniemi. To je častý obrázek jedné z nejpopulárnějších truhlíkových květin v dnešní době. Bidens, obchodně v cizině a i u nás nazývaný Balkongold je převislá rostlina, vytvářející až dvoumetrové převisy se záplavou žlutých kvítků. Rostlina se sama čistí, vytváří sice semínka, ale ta nejsou klíčivá. Z toho vyplývá, že množení lze provádět jen řízkováním, ale to je tak rychlá a jednoduchá záležitost, že z jedné rostliny koupené začátkem dubna ve velkých obchodních centrech namnožíte desítky rostlin, schopných přes léto dohnat vše, co údajně zameškaly.

M n o ž e n í provádíme oddělením šlahouhu v délce asi 20cm, zbavíme ho lístků, třeba zdrhnutím. Kořeny rostlina vytváří totiž po celé délce ponořeného stonku a to velmi ochotně. Stejně lze množit umístěním řízku do květníčku, musíme ale velmi důkladně zalít a dbát na vysokou vlhkost substrátu. Z toho důvodu je množení ve vodě podstatně pohodlnější. Po přesazení do květnáčku můžeme rostlinu přihnojit a ta se nám odvděčí rychlým růstem a násadou květů. Stonky budou převislé, pevné a budou odolávat proti vylomení, což se nedá říci o Bidensu, jehož semínka se objevily v prodejnách semene a který kromě mnoha nectností, jako např. náhlé mrtvice s následných zvadnutím celé rostliny vytváří větší květy a roste směrem vzhůru s následným vylomením stonku při pokusu o převis.Takže zůstaneme u klasiky z Rakouska a budeme se těšit na nádherné kaskády, které se zde pokusím vytvořit. A teď pozor na zásadní věc: Balkongold je neuvěřitelně žíznivá rostlina. Její spotřeba je oproti pelargoniím podle mého odhadu nejméně čtyřnásobná, její žízeň je neukojitelná. Nechat ji přes týden bez zálivky na chatě znamená zcela jistý konec její krásy. V případě napadení mšicemi doporučuji použít Pirimor. Autor: Josef Hejduk www.pelargonie.cz

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: PěstováníSouvisející články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.