Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 10:37:30 | zobrazeno: 14500x
obr
Balkónové květiny - Objevte svět barevných kombinací - Nové odrůdy balkonových rostlin lákají k vytváření stále nových kreací. Nabídka rostlin vhodných k osázení malých nádob se již zdaleka neomezuje jen na tradiční květiny jako jsou pelargonie, fuchsie, begonie či petúnie.

Balkónové květiny - Objevte svět barevných kombinací

Nové odrůdy balkonových rostlin lákají k vytváření stále nových kreací. Nabídka rostlin vhodných k osázení malých nádob se již zdaleka neomezuje jen na tradiční květiny jako jsou pelargonie, fuchsie, begonie či petúnie. Ve skutečnosti je výběr balkónových rostlin na našem trhu mnohem rozsáhlejší a díky šlechtitelské práci a dovozu převážně z tropických, subtropických a "středozemních" oblastí je každoročně obohacován o nové druhy a kultivary. Stejně rozdílné jako místa původu jsou i jejich potřeby. Pouze ten, kdo je o nich informován, si pro svá stanoviště může vybrat vhodné rostliny a kombinovat je.

Při osazování truhlíků a závěsných nádob volíme mezi dvěma postupy. Kromě bohatých jednodruhových výsadeb jsou stále populárnější kombinace dvou a více druhů. U sesazovaných nádob, kde se setkávají různé druhy květin, dbáme na vytvoření vhodné kombinace. Květiny volíme podle expozice stanoviště, vybíráme rostliny se stejnými nebo podobnými nároky na světlo a vláhu. Slunečná stanoviště (jižní, východní a západní ex-pozice) jsou teplá až horká, za předpokladu pravidelné zálivky vyhovují většině květin. Sluneční úpal nesvědčí pouze hlíznatým begóniím, fuchsiím a balzamínám, jejichž měkké a křehké listy (typické pro podrostové rostliny) potřebují filtrované světlo, proto je umístíme spíše na severně orientovaná stanoviště. Do truhlíků se květiny sázejí ve vzdálenosti 15 - 25 cm podle vzrůstnosti druhů, přičemž vzpřímené tvary umisťujeme dozadu nebo do středu, převislé tvary do popředí. Používáme pouze kvalitní humózní substráty s přídavkem minerálních hnojiv (možnost přimíchání pomalu rozpustných živin, například v podobě přípravku Osmocote nebo Plantacote). Chceme-li vypěstovat zdravé, bujně rostoucí a bohatě kvetoucí rostliny, pravidelně zaléváme a doplňujeme živiny (1 - 2krát během 14 dnů ). Sortiment rostlin, které lze uplatnit při sesazování do nádob, zahrnuje kromě vegetativně množených květin (Pelargonium, Fuchsia, Heliotropium, Lantana, Chrysanthemum frutescens, Begonia x tuberhybrida, Plectranthus, Sutera, Helichrysum petiolare) také letničky (Tagetes, Lobelia, Salvia, Verbena, Ageratum, Petunia, Rudbeckia, Sanvitalia), dvouletky (Myosotis, Bellis, Viola x witrockiana), cibuloviny (Tulipa, Hyacinthus), trvalky (Lysimachia nummularia, Vinca minor, Helleborus, Glechoma hederacea), léčivé a aromatické rostliny (Lavandula, Salvia, Melissa, Thymus, Mentha, Origanum) a mnoho dalších, které prodlouží atraktivitu výsadeb téměř po celý rok. Pak už záleží jen na naší fantazii, zda zvolíme pestré kombinace barev, kombinace rostlin laděné v různých odstínech či vůní prosycená bylinková aranžmá.

A NA ZÁVĚR NĚKOLIK BAREVNÝCH LETNÍCH INSPIRACÍ: Šalvěj - Salvia farinacea, otočník - Heliotropium arborescens, pantoflíček - Calceolaria integrifolia Elegantní kombinace fialové a žluté upoutá nejen vzhledem, ale také nádhernou vanilkovou vůní. Je vhodná na výslunné stanoviště, chráněné proti dešti. Sporýš - Verbena x hybrida 'Temari Coral Pink', smil -Helichrysum petiolare 'Silver', petúnie - Petunia x hybrida grandiflora 'Blue', šalvěj - Salvia officinalis 'Purpurascens' Romanticky laděná kombinace na slunečné stanoviště. Sporýš - Verbena x hybrida 'Temari Scarleť případně převislá pelargonie - Pelargonium peltatum, dvouzubec -Bidens ferulifolia Osvědčená klasika bujného růstu v červené a žluté. Červená pelargónie s bíle panašovanými listy -Pelargonium zonale, kopretina - Chrysanthemum frutescen 'Sugar Buttons', chrpa - Cyanus segetum Něžná červenobílá kombinace vyšších druhů balkónových rostlin. Hluchavka - Lamium maculatum 'White Nancy', lobelka - Lobelia erinus, balzamína - impatiens walleriana, fuchsie Zajímavá kombinace pro přistíněné stanoviště. Hlíznatá červená begónie - Begonia x tuberhybrida, zlatožlutá forma vrbiny - Lysimachia nummularia 'Aurea', modrá drchnička - Anagalis monelli Barevná kompozice pro severní strany (Ing. Lenka Vrátná - více informací najdete na Zahradní centrum Mariánské Lázně

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...  Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.