Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-31 21:10:50 | zobrazeno: 10267x
obr
Balkónové květiny III letničky pro vaše okna, balkony, pergoly. Seznamte se s letničkami - stanoviště, půda, hnojení.

Balkónové květiny III - Letničky pro vaše okna, balkony, pergoly ...
Seznamte se s letničkami - stanoviště, půda, hnojení

Pokud je našim snem zahrada plná květů po celou letní sezónu, určitě se neobejdeme bez letniček. Zjednodušeně tak nazýváme skupinu květin, které stihnou v jedné vegetační sezóně vyklíčit, vykvést a vytvořit semena. Některé letničky lze s úspěchem vysévat přímo (hrachor, afrikán, lichořeřišnice, měsíček), ostatní se vysazují z předpěstované sadby. V současnosti v zahradnictvích najdete velký sortiment obvykle hrnkované a kvetoucí. Následující řádky by měly napovědět, jak ošetřovat kvetoucí záhony s letničkami, případně jakých chyb se v následující sezóně vyvarovat.


Stanoviště, půda a hnojení
Především je třeba zdůraznit, že většina letniček miluje slunce. Vyjma, tedy těch, které se spokojí s polostínem, je poskrovnu. Patří mezi ně především kejklířka (Mimulus), netykavka (Impatiens), voskovky (Begonia semperflores). S polostínem se spokojí i jiřinky nebo hledík. U ostatních druhů musíme na polostinném místě počítat s vyšším nárůstem a méně bohatým kvetením.

Většina letniček vyžaduje půdu lehčí, propustnou a s vyšším obsahem humusu. Vysloveně pak většině druhů škodí těžká zamokřená půda. Některé druhy potřebují vysoce propustné sušší stanoviště, aby přirozeně rostly a bohatě kvetly (kosmatec, šrůcha a další). V každém případě je dobré sledovat návod na pěstování na sáčku se semeny.

Musíme se starat
Odstraňování plevele a přiměřená zálivka v období sucha je u letniček samozřejmostí. Důležité je kypření půdy, které šetří vláhu a má blahodárný vliv na vývin kořenového systému. Většině letniček neuškodí občasné přihnojení kapalným hnojivem, zejména v chudších půdách (Kristalon). Bezprostřední vliv na bohatost květů má odstraňování odkvetlých květů a tvořících semen. U některých odkvétajících letniček radikální seříznutí a následné přihnojení způsobí, že koncem léta nebo časně na podzim budou podruhé v plné kráse (tařička, klarkia, godetia aj.).

Škůdci
Ze škůdců jsou nejčastější mšice, je třeba se včas bránit vhodným postřikem (Pirimor). Ve vlhčích oblastech mohou škodit požerem plži. Zde pomůže sběr nebo použití návnady v podobě granulátu (Mesurol). S vážnou chorobou se můžeme setkat u aster, jde o fuzáriové vadnutí aster. Dobře se vyvíjející rostlina náhle začne vadnout a v několika dnech uschne. Ochrana není možná, je třeba střídat stanoviště pro výsadbu. Občas se stane, že vysazená letnička zklame, uhyne v průběhu sezóny nebo se jinak nevydaří. I v létě můžete nakoupit hrnkované letničky, kterými lze uhynulé nahradit, případně provést korekturu výsadby.

Rada pro příští rok
Chcete-li, aby vaše zahrada nejen krásně vypadala, ale i voněla, vysaďte si okrasný tabák (Nicotiana). Nové hybridní odrůdy kvetou po celé léto a večer intenzivně voní. Zejména v srpnu pak lákají noční motýly. Pokud tabák vysadíte na atraktivní místo, určitě si jej každý váš host všimne a bude zkoumat, co to v zahradě tak příjemně voní. (SZC)

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahraduSouvisející články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.