Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2010-08-19 11:51:26 | zobrazeno: 28800x
obr
Bonsaje pěstování, substráty pro bonsai, nemoci bondají a další rady pro úspěsné pěstování bonsaje.

Bonsai pěstování: nemoc bonsaje

Dobrý den, prosím o radu.
Měla jsem asi 45 bonsají, které byly umístěny na severní straně za stodolou, tedy část dne byly ve stínu. Přestěhovali jsme se o 10km a první rok byly na přímém slunci, kde se většina popálila, ale další rok obrazila. To už jsme je  zastínily sítí hned, ale listnaté bonsaje se škaredily, začaly jim hnědnout  okraje listů až zhnědly téměř všechny, po jejich odstranění ještě stejný rok  vyrazily nové pupeny. Na jaře se již neprobudily všechny. Nyní je to již čtvrtý  rok a zbylo mi jich asi 20. Většina listnáčů ( hlavně habr, buk, javor ) nepřežila. S podivem bříza je v pořádku. Zálivka v horkých dnech se provádí  denně, při chladnějším počasí obden nebo dle potřeby, na zimu jsou bonsaje # zakopány do země bez misek a přikryty chvojím. Na jaře jsou dány do misek do  zeminy s kompostem a dílem písku. Loni jsme přidaly rašelinu. Zkoušela jsem zalévat hořkou solí, různé hnojiva, postřiky na plíseň a kadeřavost, ale bez  úspěchu. Zálivka je prováděna z přírodního jezírka u domu. Pokud jsou listy již  hodně špatné, odstraním je, stromek vyrazí znovu, ale hnědnutí se začne opakovat  a na jaře většinou již nevyrazí. Myslím, že se sluncem to nemá již nic  společného. Pokud mi můžete poradit, byla bych velice ráda.  Přikládám pár fotografií aktuálního stavu. Děkuji Naďa 

 

Takto obecně řešit bonsaje, které byly vystaveny po stěhování nevhodnému pěstitelskému zásahu, nelze. Z popisu je zřejmé, že byla porušena rovnováha přísunu živin a vody mezi kořeny a listy. Dát obecný návod na řešení této situace nelze. Já bych se klonil k tomu, aby tazatelka provedla hluboký řez na všech zdravých větvích, odstranila nemocné větve a pojaru se podívala na stav kořenů, odstranila hnijící a nemocné, vsadila rostliny do substrátu podobného jaký byl při původním, úspěšném pěstování a vyčkala na výsledek. Pokud větve hnědnou odřezal bych je až ke zdravé části a v nemocné bych se podíval, co může být příčinou. Věci nepomohou nějaké občasné hurá zásahy, volby netypických směsí pro pěstování bonsají, o tom je ale těžko diskutovat když nevíme o kterých druzích a ev. kultivarech je řeč.
Vhodným řešením by bylo kdyby se na rostliny podíval zkušený pěstitel bonsají z některého blízkého bonsaj klubu a stanovil postup, který by vedl k nápravě. Možnosti zde:
http://www.google.cz/search?sourceid=navclient&hl=cs&ie=UTF-8&rlz=1T4GGLJ_csCZ245CZ246&q=bonsai+klub
Jaroslav Klíma, odborný poradce: Zahradnické centrum Jindřichův Hradec 

Bonsai Růže z Jericha: Jak pěstovat rostlinu Růže z Jericha

Bonsai Růže z Jericha: Jak pěstovat rostlinu Růže z Jericha. Růže z Jericha ( Bonsai ) Latinský název zní Selaginella lepydophylla, česky choulivka jerišská. Tajemná rostlina plná života. Růže z Jericha pochází z pouštních oblastí Izraele a Jordánska. Její latinský název zní Selaginella lepydophylla, česky choulivka jerišská ...

Venkovní bonsaje - jak pěstovat bonsai

Venkovní bonsaje - jak pěstovat bonsai. Dotaz: Rozhodl jsem se pěstovat venkovní bonsaje a před třemi týdny nasadil žaludy. nyní se objevili první klíčky a já nevím jak postupovat dál, aby přes zimu vydrželi.za odpověď předem děkuji. Odpověď: Venkovní bonsaje - Nechte je růst. Pokud je máte v květnících zapusťte ... 

Další články na téma pěstování bonsají  na www.hobbyzahrada.cz - dopočujeme využívat vyhledávání na webu: bonsai, bonsai centrum, bonsai pěstování, bonsai prodej, bonsaje, bonsaje pěstování, bonsaje návod na pěstování, bonsaje prodej, bonsaje www cz, bonsaje venkovní, ...

Náš tip: www.a-z-obchod.cz akce, slevy, výprodeje

Související obrázky

Bonsaje pěstování, nemoc bonsají

Bonsaje pěstování, nemoc bonsají

 
Bonsaje pěstování, nemoc bonsají

Bonsaje pěstování, nemoc bonsají

 


Související články

Pěstování jahod, výběr jahody

Návody pro úspěšné pěstování jahod. Výběr, sadba a výsadba jahody. Rubrika pěstování.

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.