Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...



Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2007-05-11 08:00:52 | zobrazeno: 29594x
obr
Jak pěstovat orchidej orchideje doma. Pokud se květníky převracejí asi jste své orchideje nepřesazovala. U phalenopsis je nejtěžší nalézt rovnováhu mezi světlem, zálivkou a teplotou v zimě.

www.a-z-obchod.cz prodej zboží za akční ceny

Jak pěstovat orchidej ( orchideje ) doma

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
Jak pěstovat orchidej ( orchideje ) doma: Mám doma 2 orchideje phalenopsis, kvetly jenom 1x. Od té doby jenom přirůstají listy, každá má 7 párů, květináče se začínají převracet. Rostliny mám podle doporučení umístěné na parapetu SV okna, zalévám tak, že ponořím na 15 minut do převařené chladné vody s přídavkem pár kapek tekutého hnojiva. Děkuji za radu.

Odpověď: Jak pěstovat orchidej ( orchideje ) doma naše tipy a rady: Odpověď na svůj dotaz naleznete v této rubrice po zadání výraz phalenopsis do okénka vyhledáváhí v dotazech. Pokud se květníky převracejí asi jste své orchideje nepřesazovala. U phalenopsis je nejtěžší nalézt rovnováhu mezi světlem, zálivkou a teplotou v zimě. Asi by byla prospěšná návštěva některého zkušeného orchidejáře, lterý by doporučil postup pro vaše podmínky.
Odborný poradce:  Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz


Hobbyzahrada.cz vám rádí:

*** Orchideje pro každého Encyclia je jedna z nejsnáze pěstovatelných orchidejí

Dotaz z rubriky Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, koupila jsem si orchidej Encyclia a teď po odkvětu nevím jestli ten stonek se má uštípnout úplně dole u listů. je východní okno vhodné pro orchideje? děkuji.

Odpověď: Encyclia je jedna z nejsnáze pěstovatelných orchidejí. Její kultura se podobá pěstování rodu Cattleya. Potřebuje světlé místo - ne plné slunce, teploty během vegetace ne nižší než 15 C, během dne může teplota dosáhnout až 30 C. Je nutná vysoká vzdušná vlhkost - roste listy. V zimě potřebuje klid s teplotou okolo 15 C a omezenou zálivkou, mezi zálivkami může substrát zcásti vyschnout. Pro přesazování má každý pěstitel své složení zeminy, obecně, jako pro většinu etifytických orchidejí vyhovuje směs korku, rašeliny a dřevěného uhlí 1:1:1. Pěstuje se dobře ve velkých nádobách.
Odborný poradce: Jaroslav Klíma, Zahradnické centrum Jindřichův Hradec


*** Rostliny z pralesů Střední Ameriky
Možná někteří z vás již poznali o jakou překrásnou rostlinu asi jde. Ti, kteří tipovali, že se jedná o orchideje, mají pravdu.

Charakteristické pro tyto nádherné rostliny jsou květy bizardních tvarů. Dnes se pěstují v zahradnictvích a botanických zahradách poměrně běžně. Pro množení těchto rostlin byly vyvinuty technologie. Dnes se orchideje běžně množí v laboratorních podmínkách. Bud se přímo vysévají ve sterilním prostředí a asi po 1-2 letech se přenáší do skleníků.

V teplém vlhku skleníků se orchidejím daří, ale můžeme je úspěšně pěstovat i doma za jistých předpokladů:
v první řadě je třeba si uvědomit, že orchideje mají velmi různorodé a specifické nároky na pěstování. Žádná z nich nekvete celoročně a to je nutno si uvědomit, protože po odkvětu ztrácí dekorativní charakter. Pokud se rozhodujete pro jejich pěstování, měl by si to každý řádně zvážit zda pěstovat nebo či ne.

Pěstovat v domácím prostředí není až tak ideální, protože rostliny potřebují hodně světla a teploty kolem 20 stupňů C. Vyžadují velmi vysokou vlhkost vzduchu a ta činí cca 80 %. Můžeme doporučit okrasné skleníčky, ale ty jsou vhodné jenom pro malé orchideje.

Na co musíme dbát při pěstování
Nejčastější chyby při pěstování:
nadměrná zálivka a chladné prostředí. V takovém případě nejprve dojde ke ztrátě kořenového balu. Listy vypadají nezdravě a rostlina jako by sesychala. Rostlina se dá při včasném zásahu zachránit. Je třeba ostříhat kořeny a celou rostlinu i s listy dát do igelitového sáčku s vlhkým mechem. Takto připravenou orchidej pověsíme na teplé a světlé místo. Po určité době se vytvoří nové kořeny. Dále je nutno stále udržovat vysokou vlhkost vzduchu, jak jsme již v úvodu popisovali. Pokud se objeví bílý povlak na orchideji, je známkou toho, že je vyšší obsah uhličitanu vápenatého ve vodě. Musíte okamžitě zareagovat, je třeba ji ihned přesadit nebo ji určitě ztratíte.

Druhy vhodné pro pěstování v běžných bytech
Mezi ty vhodnější patří Paphiopedila, Cattleye, Phalaenopsis, Cymbidia a řada dalších. Podmínky a nároky pro jejich úspěšné pěstování najdete ve speciálních publikacích.

*** ROSTLINY: Z říše orchidejí - kytice nebo pokojová rostlina
Z říše orchidejí - kytice nebo pokojová rostlina


Pokud jste někdy dostali v řezané kytici orchidej, pravděpodobně šlo o cymbidium. Ve váze vydrží velmi dlouho, lze je ovšem pěstovat také jako pokojové rostliny. Vyžadují celoročně světlé, vzdušné, nejlépe osluněné stanoviště, přes léto snesou i letnění v polostínu. Od března do září je třeba rostliny vydatně zalévat a jednou za měsíc přihnojit hnojivem pro orchideje. Na podzim a v zimě zálivku omezíme. Protože původním domovem orchidejí jsou deštné pralesy, je třeba jim zajistit vysokou vzdušnou vlhkost, například rosením. Každé dva roky přesadíme do substrátu pro orchideje.

Mohlo by vás zajímat: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu



Související články

Chyby při pěstování orchideje: přehnojení a nedostatek vzdušné vlhkosti

Pěstování orchideje. Chyby při pěstování orchideje: přehnojení a nedostatek vzdušné vlhkosti. Jak pěstovat doma orchideje. Choroby a škůdci orchidejí.

Množení orchidejí

Pěstování orchideje - Množení orchidejí. Jak pěstovat orchidej, Orchidea Phalaenopsis - Rady odborníků pro pěstování orchidejí. Dotaz Dobrý den, zasílám fotografii jedné z mých úžasných orchidejí. Rostou mi neskutečnou rychlostí, mám je moc ráda. Jak mohu množit moje orchideje ...

Jak pěstovat orchidej - Rady pro pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí Orchidea Phalaenopsis. Rady odborníků pro pěstování orchidejí. Pěstování orchidejí v bytě. Květy orchidejí. Příznaky vyčerpání orchideje.

Orchideje choroby a škůdci orchidejí

Orchideje choroby a škůdci orchidejí. Pěstování orchidejí rady odborníků. Choroby Hnědé skvrny na listech, Vodorovný nebo skloněný růst, Plesnivý povlak na listech, Žádné květy. Škůdci Svilušky, štítenky, červci a mšice. Pěstování orchidejí rady odborníků ...

Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách

Orchideje: Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách. Orchideje patří bezesporu mezi nejúchvatnější a nejzajímavější rostliny, které si svou krásou získaly mnoho příznivců. Pěstování orchidejí ...

Phalaenopsis pěstování v zimním období

Phalaenopsis pěstování v zimním období - U rodu Phalaenopsis se po odkvětu květní stvol nestříhá, dost často se stane, že rozvete znovu z téhož stvolu. To na kořenech Phalaenopsis (pokud to není mokvavá hnědá břečka) je dřevnatění kořenů, ... Pěstování Phalaenopsis, pěstování orchidejí.