Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-21 12:25:17 | zobrazeno: 14315x
obr
Křížení denivek - postup pro začátečníky - Denivky jdou velice snadně opylovat. Všechny části rostliny se kterými pracujeme jsou dostatečně veliké a dosti dobře se s nimi pracuje. Proto je postup při opylování denivek velice snadný. Jak dělat křížení: Uprostřed rozkvetlého květu denivky se nachází šest tyčinek a jeden pestík. Na konci tyčinek jsou prašníky, ...

Křížení denivek - postup pro začátečníky

Denivky jdou velice snadně opylovat. Všechny části rostliny se kterými pracujeme jsou dostatečně veliké a dosti dobře se s nimi pracuje. Proto je postup při opylování denivek velice snadný.

Následný postup by měl začátečníkovi pomoci při nastartování křížení do doby než si vyvine své vlastní procedury a metody.

1. Vybrání květin,které chceme křížit
Profesionální šlechtitel má vždy mnoho důvodu jak a které si vybrat rostliny pro další křížení. Sleduje různé cíle a podle toho provádí výběr rostlin. Musí si však býti vědom,že prozatím existují dva druhy denivek a to diploidní a tetraploidní. Tyto po křížení mezi sebou dávají semeno,které neklíčí. U denivek nejsou triploidy jako u lilií.Diploidy od tetraploidu se dají těžko rozlišit (teraploidy bývají obvykle mohutnější,ale není to pravidlo), proto je dobře vědět už při nákupu zda se jedná o dipliod nebo tetraploid.

Pro začátečníka doporučuji, aby si vybral pěkné a ty křížil opět s pěknými, které se mu líbí !!!

Nejlépe však vybrat 2 až 5 denivek ( např. s okem,lemem,kulatý tvar apod.) S nimi opylovat pak všechny ostatní denivky !!!
Tímto způsobem se dá určit, jak se chovají denivky,které pěstuji. V dalším případě se dají určit i diploidy a tetraploidy, které se podaří opylit mezi sebou jen v omezených případech.

2. Jak dělat křížení
Uprostřed rozkvetlého květu denivky se nachází šest tyčinek a jeden pestík. Na konci tyčinek jsou prašníky, na kterých je pyl. Na konci pestíku je blizna,která má tvar korunky nebo může být i rozdělená na více části. Technika opylování spočívá v tom,že vezmeme pyl z jedné denivky(otce) a tento přeneseme na bliznu druhé denivky(matky). Pak by se měl provést záznam o křížení, abychom mohli porovnat co pracuje a co ne,ale není to nezbytné.

Co se mi osvědčilo: Pyl denivek mají rády pestřenky, takže obvykle po obědě jsou již většinou denivky bez pylu. POZOR !!! Pestřenky žerou i pyl z blizny, takže pokud se jedná o důležité křížení, je nutno kontrolovat.

Nejlépe je si udělat zásoby pylu!!! Mě se osvědčily malé ampulky z umělé hmoty, do kterých pyl sbírám pinzetou ráno. Ampuli označím druhem pylu,který se v ní nachází. Pyl nechám v ampulce na slunci oschnout. Ampulku nikdy nezavírejte, neboť pyl vždy obsahuje určitou vlhkost a v zavřené ampuli Vám, pokud nebyl dobře vysušen zplesniví. Je vhodné si ampule udělat nějaký podstavec, aby nedocházelo k jejich převrácení.

Takto vysušeným pylem můžete opylovat kdykoliv od rána do večera. Já to většinou provádím tak, že nasunu ampuli s pylem na bliznu, pořádně s ní zatřepu a pyl se vždy v dostatečném množství přenese na bliznu. Izolaci blizny jako u lilií u denivek neprovádím. Nejvhodnější denní doba k opylování je asi od 10 hod. před polednem po oschnutí rostlin, protože denivka kvete jeden den a pyl musí prorůst do semeníku. U některých denivek již blizna vyčnívá z poupat několik dnů před kvetením. Proto většinou večer opyluji již i tato poupata. A to tak, že s ampule vytáhnu pinzetou prašník a potřu jim vyčnívající bliznu. Pyl je většinou barevný, takže je dobře vidět, kolik jsme ho na bliznu dali. Já raději dávám více, kvůli pestřenkám, aby tam také něco nechaly.

3. Značení provedených opylení
Nejlépe je si dopředu připravit velké množství barevných drátku dlouhých asi 5 cm. Osvědčil se mi drátek z telefonního kabelu. Barvu drátku přidělím určité ampuli s pylem a pak již jen jdu s jednou ampulí a barvou drátku a opyluji. Po každém opylení ihned pověsím pod konec květu na lodyhu drátek,který tam zatočím. Jde to docela dobře. V případě,že provádíme více kombinací křížení, již nevystačíme z drátky, musíme mít připraveno větší množství cedulek s umělé hmoty opatřených drátkem. Na ty pak uvedeme provedené křížení např.(Leonidas x Black Eye) a pověsíme stejným způsobem. Nepožívejte papírové cedulky, voda a slunko je za pár dní zničí a pak nebudete nic vědět!!!
Popisy na cedulky z umělé hmoty dělám měkkou tužkou. U denivek je značné množství nepovedených křížení a tak se Vám běžně stane,že za pár dní spadnou všechny květy. Nic se neděje,posbírám drátky a cedulky z nepovedených křížení a pokračuji znova. Popsané cedulky se dají lehce vyčistit mokrou hadrou a přípravkem MIO (tekuté mýdlo) nebo Realem. U křížení jen z drátkem označuji na cedulku matku i otce až při sběru semen.

4. Úspěšné křížení
Z opylených denivek neodstraňujte zvadlé květy. Nechejte je až opadnou samy. Křížení mělo úspěch tehdy,jestli se bude v bodu, kde je připojený květ vyvíjet zelený lusk - semeník. Na konci tohoto lusku bývá obvykle ještě zbytek zvadlého květu. Tento neodstraňujte násilím, neboť je značně křehký a velmi snadno se i po lehkém doteku ulomí. Obyčejně spadne při větším nárůstu semeníku sám. Mnohdy se stává, že i když se zpočátku vytvoří semeník, po určité době přestane růst a přesto opadne. Některé denivky se opylí i samy, takže je možnost vyset i semena z volného zprašení.

5. Sběr semen
Semena dozrávají v semeníku za 40 - 60 dní. Zralost semen se pozná to podle toho, že semeník začíná pukat. Já někdy zkouším semeníky trochu zmačknout, jestli jsou připraveny již pukat. Musíme je sklízet ve správnou dobu z pukajícího semeníku tak, aby se nám z něho nevysypaly. Pamatujte, že předčasně sklízená semena pravděpodobně nevyklíčí. Semena je nutno z pukajícího semeníku vybrat,označit druhem křížení a nechat je alespoň dva dny nechat oschnout v nějakém kelímku v místnosti. Potom je uložím do papírových sáčků i s patřičnou cedulkou.

6. Výsev semen
Semena vysévám volně na záhon počátkem října.Udělám rýhu a vysévám do hloubky asi 3 cm. Řádky jsou od sebe vzdálené asi 15 cm. V následujícím roce mi vyklíčí zhruba 80% vysetých semen. Při výsevu v září vyklíčilo 70% semen.

Závěr :
Přeji všem hodně úspěchu v křížení, mnoho místa na semenáče. Pokud máte denivky hustě nasazené nepouštějte mezi ně neznalé návštěvníky zahrady. Jelikož jsou velmi křehké, ulámou Vám nejen květy, ale i mnoho semeníků. (Jiří Dudek - zpracováno z podkladů mé přednášky "O denivkách" pro Iris Hlučín únor 2001)

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ... Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.