Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-28 21:12:00 | zobrazeno: 14755x
obr
Ovocné stromy pro vaši zahradu - Kupujeme ovocné stromy: Co udělat než koupíme ovocný stromek. Vyhledejme oblíbené a známé zahradnictví, ke kterému máme důvěru a známe je již z dřívějších nákupů. Nebo se poraďme s přáteli ...

Kupujeme ovocné stromy
Co udělat než koupíme ovocný stromek?

Vyhledejme oblíbené a známé zahradnictví, ke kterému máme důvěru a známe je již z dřívějších nákupů. Nebo se poraďme s přáteli koho nám mohou doporučit. Ovocné stromky nakupujte výhradně u odborné zahradnické firmy, kde jsou schopni naslouchat přáním zákazníka, ale co je hlavní, musí i kvalifikovaně poradit a doporučit vhodný druh či odrůdu ovocné dřeviny. Je třeba vybrat ovocný stromek i na odpovídající podnoži a ve vhodném pěstitelském tvaru.

Proč je kladen důraz na vhodnou odrůdu a použitou podnož? Je to jeden z rozhodujících faktorů ovlivňující budoucí sklizeň. Při výběru odrůd je třeba vzít v úvahu velice široký sortiment, který se rok od roku částečně obměňuje na základě výsledků práce našich šlechtitelů, ale i pečlivým ověřováním nových odrůd ve zkušebních ústavech. Ovocný stromek kupujeme a sázíme na dlouhá léta, u některých druhů i déle jak 20 let a proto předchází výběru zpravidla rozsáhlá diskuse mezi zákazníky a prodávajícím. To vše považujte za správné. Každý by měl být seznámen s vlastnostmi jednotlivých odrůd, abychom tak předešli zbytečným zklamáním z pěstitelského neúspěchu.

Je proto potřebné, aby se kupující informoval o podmínkách budoucího stanoviště a tím přispěl k výběru vhodné odrůdy. Mezi takové informace beze sporu patří nadmořská výška, expozice pozemku ke světovým stranám a půdní podmínky. K zamyšlení je také vhodný tvar, zda zákrsek, který má výšku kmene 40-60 cm, nebo čtvrtkmen, který větví zpravidla ve výšce 60-100 cm či polokmen rozvětven ve výšce kolem 130 cm. Tvar stromku a druh ovocné dřeviny výrazně ovlivňují vzdálenost výsadby. Nejblíže vysazujeme drobné ovoce jako jsou angrešty a rybízy, u zákrsků a vřeten jabloní volíme vzdálenost 2-4 m a u čtvrtkmenů alespoň 5 m. Velmi vhodné stanoviště musíme zajistit meruňkám a broskvoním pro které je jaro velice vhodnou dobou výsadby. Tyto rostliny vyžadují teplejší a od chladnějších severních větrů chráněné prostředí. Naopak sluncem méně exponovaná místa můžeme využít pro angrešty a rybízy. V našich zahradnických centrech prodáváme pouze kvalitní stromky, které jsou po celou dobu pěstování ve školce přehlíženy inspektory kontrolního a zkušebního ústavu. Před samotnou expedicí na naše prodejny jsou stromky také pečlivě tříděny a to je zárukou jejich kvality a pravosti odrůd. S výsadbou můžeme začít jakmile dojde k rozmrznutí půdy. Nesmíme opomenout na okamžité sestřihnutí korunky. Úpravu letorostů provádíme vždy z jara, a to i u stromků vysazených na podzim.

S postupem technologií se u nás na trhu také stále častěji objevují stromky kontejnerované, pěstované v květináčích. Při nákupu těchto rostlin dbejte na kvalitu se zvýšenou opatrností protože jsou po dobu vegetace omezeny pěstební nádobou a musí být pravidelně zalévány a přihnojovány nejlépe za pomoci kapkové závlahy, aby došlo k dostatečnému přírůstku a správnému tvaru. Pěstební nádoba musí být při výsadbě stromku dokonale prokořeněna, aby nenastalo rozsypání balu a následně obnažení kořenu. Takto zapěstované stromky můžeme sázet i v průběhu plné vegetace.

Autor: Fišer - zahradnické centrum www.fiserzahradnictvi.cz
Kupujeme ovocné stromy: Co udělat než koupíme ovocný stromek?
 

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...  Související články

Kompostéry pro obce i pro zahradu

Kompostéry akce, kompostéry pro obce i pro každou zahradu. Český výrobek a doprava zdarma.

Skleník ke zdi

Skleník ke zdi z polykarbonátu nebo UV skla. Velkou výhodou těchto typů skleníků ke zdi je především dobrá akumulační schopnost stěny domu.

Akce měsíce, automatické otvírače zdarma

Akce automatické otvírače zdarma při objednání skleníku během září a října včetně dopravy skleníků zdarma.

Fóliovníky a jejich výhody

S fóliovníky je pěstování jednoduché. Navíc ušetříte. Fóliovníky jsou levné a vytvoříte nejlepší podmínky pro kvalitní a rychlejší růst. Výhody fóliovníků patří mobilita.

Ventilátor Ecofan 810 Black Edition ventilátory

Ventilátor Ecofan 810 black edition. Ventilátory na krbová kamna Ecofan 810 generuje svou vlastní elektřinu využíváním tepla z kamen. Ventilátor Ecofan pomáhá cirkulaci teplého vzduchu po pokoji.

Akce na náhradní díly

Náhradní díly a příslušenství pro skleníky. Akce na náhradní díl pro automatický otvírač skleníkových oken.