Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 22:15:37 | zobrazeno: 29931x
obr
Okrasné dřeviny řez - S nůžkami a kalendářem - Řez okrasných dřevin ve správnou dobu je předpokladem zdárného růstu. Zaměříme se na jednotlivá vegetační období roku, na skupiny rostlin a termíny pro jejich nejvhodnější řez. Okrasné dřeviny: LEDEN, ÚNOR, PRVNÍ POLOVINA BŘEZNA - V tomto období se rostliny v našem vegetačním pásmu nacházejí ve stavu vegetačním klidu, ...

www.hobbyzahrada.cz vám radí

Okrasné dřeviny řez - S nůžkami a kalendářem

Řez okrasných dřevin ve správnou dobu je předpokladem zdárného růstu. Zaměříme se na jednotlivá vegetační období roku, na skupiny rostlin a termíny pro jejich nejvhodnější řez.

LEDEN, ÚNOR, PRVNÍ POLOVINA BŘEZNA
V tomto období se rostliny v našem vegetačním pásmu nacházejí ve stavu vegetačním klidu, kdy jsou optimální podmínky pro tvarovací a udržovací řez mnoha druhů okrasných rostlin. V této době lze tvarovat hloh (Crategus), kdoulovec (Chaenomeles), u kterých se zakracují letorosty (rostliny kvetou na starém v předcházejícím roce vyrostlém dřevě). Trojpuk (Deutzia) v tomto období nejlépe snáší probírku větví. U okrasných kultivarů jabloně (Malus) a hrušně (Pyrus) se v zimním čase provádí tvarovací řez korunky. U rybízu (Ribes) probíhá probírka větví v keři. V zimním období se provádí udržovací řez odstraněním přestárlých větví též u kalin (Vibur-num). Vinné révě (Vitis) a vistárii (Wisteria) je třeba zkrátit letorosty na dvě očka.

DRUHÁ POLOVINA BŘEZNA, DUBEN PRVNÍ POLOVINA KVĚTNA
Období nástupu vegetace rostlin je nejvhodnější dobou pro ošetření okrasných dřevin uvedených v přehledu. Je také vhodný čas pro řez a tvarování živých plotů z jehličnatých dřevin. U tohoto řezu platí zásada neřezat příliš hluboko do starého dřeva (kromě tisu (Taxus), který dobře obráží i ze starého dřeva) a spodní část plotu se má nechat vždy širší než horní část. Druhá zásada platí i u tvarování plotů z listnáčů. Komule (Buddleia davidii) - často trpí namrzáním větví, a proto se poškozené větve musí seříznout až do silnějšího zdravého dřeva. Svída (Cornus) - v tomto období se seřezávají druhy Cornus alba a Cornus sanquinea, které se pěstují především pro barevné výhony. U druhů ozdobných palisteny, například Cornus florida a Cornus kousa, se řez používá minimálně. Ibišek (Hibiscus) - pro podporu dalšího větvení je dobré pouze lehce zkrátit výhony. Hortenzie (Hydrangea) - řez je závislý na druhu. Hydrangea macrophylla kvete na starém dřevě, proto se výhony seříznou na jednu třetinu své délky, Hydrangea paniculata kvete na dřevě novém, proto ji můžeme seříznout až deset centimetrů nad zem. U popínavé hortenzie (Hydrangea petiolaris) se zkracují pouze bujně rostoucí výhony, aby se podpořilo větvení keře. Třezalka (Hypericum) - řeže se časně zjara, protože kvete na mladém dřevě a brzy raší. Dřevitá pivoňka (Paeonia suffruticosa) - seříznou se mrazem poškozené části větví až do zdravého dřeva. Pustoryl (Philadelphus) - též nepravý jasmín - v tomto období se probírají pouze větve, které zahušťují keř. Mochna (Potentilla) - keře je vhodné zkracovat asi na jednu polovinu délky. Růže (Rosa) - keřové růže řežeme na dvě až tři očka, u pnoucích růží se zakracují výhony o jednu třetinu až jednu polovinu, aby se podpořilo větvení keře. S řezem růží se nemá spě-chat, aby pozdní mrazíky nepoškodily nové rašící pupeny. Vrba (Salix) - u kultivarů ozdobných listem a dřevem, například Salix integra 'Hakuro Nishiki', provádíme řez časně zjara. Vrby, které mají květy (kočičky), řežeme až po odkvětu, například Salix caprea 'Kilmanrock'. Tavolník (Spiraea) - v tomto období řežeme druhy, které kvetou na mladých výhonech, a to Spiraea bumalda a Spiraea japonica. Tyto druhy a jejich kultivary lze seříznout až pět centimetrů nad zem. Druhy Spiraea arguta, S. henryi, S. thunbergii, které kvetou na starém dřevě, seřezáváme až po odkvětu. Tamaryšek (Tamaríx) - v předjaří a časně zjara jej můžeme regulovat ve vzrůstu zkrácením letorostů a třetinu až polovinu délky.

DRUHÁ POLOVINA KVĚTNA, ČERVEN, ČERVENEC, SRPEN
V létě pomalu odkvétají keře kvetoucí na starém dřevě a nastává optimální čas k jejich řezu. V květnu a červnu lze tvarovat jehličnaté dřeviny zaštipováním nevyzrálých letorostů. Z jehličnatých dřevin snášejí tento zásah nejlépe borovice. Při odstranění nového výhonu by měla na rostlině zůstat alespoň malá část zkracovaného výhonů, aby se zachovala možnost tvorby nových pupenů. V červenci a v srpnu nastává čas k řezu okrasných slivoní (Prunus). Lze provádět jak tvarovací řez, tak i zaštipování nových letorostů. Srpen je též druhý vhodný termín pro tvarování jehličnatých živých plotů. Čilimník (Cytisus) - zkracují se pouze odkvetlé výhony. Není vhodné řezat do staršího dřeva, protože špatně obráží. Vřesovec (Erica) - vřesovce kvetoucí na jaře je potřeba po odkvětu zbavit zbytků květů, aby dobře obrazily. Neřezat do starého dřeva! Zlatice (Forsythia) - odkvetlé větve se seříznou o jednu třetinu až o polovinu. Zakrslé kultivary se mohou zkrátit o polovinu. Kručinka (Cenista) - řez je podobný jako u čilimníku. Lépe obráží ze starého dřeva. Rybíz {Ribes) - u Ribes sanquineum se zakrátí odkvetlé výhony. Šeřík (Syrínga) - v tomto období se odstraňují pouze odkvetlé květy. Keře se tvarují v období vegetačního klidu.

ZÁŘÍ, ŘÍJEN, LISTOPAD, PROSINEC
V září je možné provést řez u kultivarů okrasných bříz (Betula), například vytvarovat převislou Betula pendula 'Youngii'. Před nástupem zimy lze ještě o jednu třetinu až polovinu zakrátit keřové růže. Po opadu listí můžeme začít s tvarovacím a udržovacím řezem rostlin uvedených v první skupině, čímž si ulehčíme práce v lednu a v únoru. Uvedené termíny prací jsou pouze orientační, protože tato činnost na zahradě je silně ovlivněna počasím v daném roce. Každý, kdo se zabývá pěstováním okrasných stromů a keřů, získá sám praxí zkušenosti, které období je pro daný rostlinný druh či kultivar a jeho řez to nejoptimálnější. ( www.szc.cz )Okrasné dřeviny řez - S nůžkami a kalendářem

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...   

Související obrázky


obrázek ke článku

 


Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.