Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 12:08:14 | zobrazeno: 6847x
obr
Ovocné dřeviny VIII - zajímavé odrůdy ovocných dřevin. Pro vaši zahradu: Ovocné dřeviny VIII - zajímavé odrůdy ovocných dřevinŠvestka - Stanley: Odrůda původem z USA.

Ovocné dřeviny VIII - zajímavé odrůdy ovocných dřevin

Švestka - Stanley
Odrůda původem z USA. Stromy rostou zpočátku bujněji, při nástupu do plodnosti se růst omezí. Vytváří spíše menší, pyramidální koruny. Plody jsou velké, podlouhlé, k oběma koncům zúžené. Slupka je fialová až tmavě fialová a lze ji oloupat. Dužnina je zelenožlutá, někdy může být i jemně načervenalá, pevná, v plné konzumní zralosti měkčí, velmi šťavnatá a aromatická. Není odrůdou vhodnou do chladnějších oblastí, kde může dojít k horšímu vyzrávání cukrů, kyselejším plodům a špatné odlučitelnosti pecky od dužniny. Patří mezi polosvěstky a je samosprašná. Plodnost je raná a pravidelná, stromy jsou odolné proti mrazu. Proti šarce je tolerantní a patří mezi hojně pěstované odrůdy v ČR.

Jabloň - Golden delicions
Původem z USA, kde se tato odrůda vyskytla jako nahodilý semenáč. Růst je zpočátku bujný, v plodnosti slabší. Nadměrným úrodám je třeba předcházet pravidelným udržovacím řezem ne-bo probírkou plodů. Při nadměrné násadě plodů dochází k jejich zdrobnění. Do plodnosti přichá-zí velmi brzy a plodí hojně. Plody jsou středně velké, mírně žebernaté, zlatožluté barvy, někdy s oranžovým líčkem. Dužnina je nažloutlá, šťav-natá, sladká, velmi dobrá.
Sklízí se ve druhé po-lovině října, vydrží do února, za dobrých sklado-vacích podmínek i déle. Proti mrazu jsou stromy odolné. Je náchylnější ke strupovitosti, zvláště v chladnějších oblastech a proto je nutné ošet-ření vhodným přípravkem například Discus, Ru-bigan,Topaz. Jako všechny odrůdy jabloní je ci-zosprašná a sama je dobrým opylovačem pro většinu pozdních odrůd.

Třešeň - Karešova
Odrůda byla objevena panem Karešem na začátku minulého století. Růst je zpočátku velmi bujný, později slábne. Do plodnosti nastupuje brzy a plodí pravidelně. Plody jsou střední až větší, srdčitého tvaru, tmavě červené. Dužnina je v plné zralosti měkká, šťavnatá, navinule sladká. Šťáva barví dobře. Je to raná odrůda zrající v polovině června.

Stromy jsou proti mrazu značně odolné, proto je odrůdou vhodnou i do chlad-nějších oblastí. Vzhledem ke své ranosti není na-padána vrtulí třešňovou, která způsobuje červi-vost plodů. Je cizosprašná, vhodnými opylovači jsou Kaštánka nebo Napoleonova.

Hrušeň - Konference
Byla objevena jako nahodilý semenáč v Anglii. Zpočátku roste středně bujně, v plné plodnosti růst slábne. Vytváří široce kuželovité koruny. Plo-dí hojně a pravidelně již několik let po výsadbě. Plody jsou středně velké až velké, protáhle lahvi-covité, žlutozelené. Dužnina je žlutavá, šťavnatá, sladká, velmi dobrá. Sklízí se v druhé polovině září, konzumně dozrává v říjnu, vydrží do druhé poloviny listopadu. Patří mezi odrůdy velmi odolné proti mrazu. Strupovitostí netrpí. Je cizo-sprašná, vhodnými opylovači jsou Williamsova, Clappova, Boskova lahvice. Sama je vhodným opylovačem pro většinu odrůd.(zdroj www.szc.cz)

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Ovocné dřeviny VIII - Zajímavé odrůdy ovocných dřevin
pěstování , orchzahrada, ovocné, ovocné dřeviny, odrůdy dřevinSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.