Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-28 21:25:00 | zobrazeno: 14039x
obr
Ovocné dřeviny V - zajímavé odrůdy ovocných stromů. BROSKVOŇ - Sun Haven. Stromy rostou v mládí velmi bujně, při nástupu do plodnosti růst slábne. Plod je velký, kulovitý.

Ovocné dřeviny V - zajímavé odrůdy ovocných stromů

BROSKVOŇ - Sun Haven
Byla vyšlechtěna v roce 1955 v USA křížením odrůd Red Haven a S. H. 50. Stromy rostou v mládí velmi bujně, při nástupu do plodnosti růst slábne. Plod je velký, kulovitý. Obě poloviny plodu nejsou souměrné. Slupka je tenká, jemná, jemně plstnatá a nelze ji oloupat. Základní barva je jasně žlutá, z jedné třetiny s červeným líčkem a tečkami. Dužnina je šťavnatá, krémově žlutá, odlučitelná od pecky.

Stromy dobře snášejí zimní mrazy a květy jsou odolné proti pozdním jarním mrazíkům. Kadeřavostí broskvoní je napadána jen velmi málo. Do plodnosti nastupuje již třetím rokem po výsadbě, plodí hojně a pravidelně. Zraje středně raně na konci července až začátkem srpna v závislosti na počasí. Patří mezi stolní odrůdy atraktivního vzhledu a dobré chuti.

TŘEŠEŇ - Burlat
Pochází z Francie, kde byla nalezena roku 1915 jako náhodný semenáč. Vytváří velké, mohutné, široce rozložené koruny. Jako většina třešní je cizosprašná, vhodnými opylovači jsou Kaštánka, Karešova. Plod je velký, srdčitý, hnědočervené až tmavě rudé barvy. Dužnina je středně tuhá až tužší a proto odrůdu řadíme mezi polochrupky. Šťáva barví velmi silně.

Stromy jsou odolné proti mrazům jak ve dřevě, tak i v květu. Je vhodná do všech oblastí a stanovišť mimo velmi zamokřených pozemků. Zraje v závislosti na počasí během druhé poloviny června.

HRUŠEŇ - Williamsova červená
Byla objevena jako semenáč v Anglii koncem 18. století. Růst stromu je středně silný, později spíše slabší. Tvoří pyramidální menší koruny. Plody jsou středně velké až větší, podlouhlého tvaru.

Dužnina je bílá, v době zrání vyniká jemnou máslovitou konzistenci. Chuť je velmi dobrá, sladce navinulá. Do plodnosti nastupuje velmi brzy, plodí hojně a pravidelně. Netrpí houbovými chorobami.

Sklizňová zralost nastává koncem srpna až začátkem září. Plody jsou vhodné ke konzumaci ihned po utržení ze stromu. Vzhledem ke svým vynikajícím vlastnostem a menší náročností na stanoviště patří mezi tři nejpěstovanější odrůdy na světě.

VINNÁ RÉVA - Portugalské modré
Navzdory svému názvu pravděpodobně nepochází z Portugalska. Pěstuje se již od pradávna v Maďarsku a Dolním Rakousku, odkud se rozšířila do ostatních evropských států. V listině povolených odrůd je zapsána od roku 1941. Hrozen je středně velký až velký průměrné délky 16 cm. Bobule je středně velká o průměru 1,5-2 cm, kulovitá, tmavě modrá, bíle ojíněná. Dužnina je šťavnatá rozplývavá, sladké chuti. Zrání začíná kolem poloviny srpna a končí koncem září. Na polohu a půdu je méně náročnou odrůdou.

Při poškození letorostů mrazem keře rychle a bez velkých problémů regenerují. Je velmi oblíbená mezi drobnými pěstiteli, kteří ji využívají jako stolní odrůdu. Lze ji úspěšně pěstovat v zahrádkách vedením na pergolu.

VINNÁ RÉVA - Chrupka bílá
Velmi stará odrůda, která pochází pravděpodobně z Egypta, odkud byla importována nejprve do Francie a Švýcarska. V České republice je velmi hojně pěstována pro svoji menší náročnost na klimatické podmínky. Do listiny povolených odrůd byla zapsána již v roce 1941. Hrozen je středně velký, průměrné délky 12-16 cm.

Bobule je středně velká o průměru 1,6-2 cm, nazelenale žluté barvy s hnědým líčkem na osluněné straně. Dužnina je velmi chutná, sladká a šťavnatá. Dřevo dobře vyzrává a proto není poškozováno zimními mrazy. Zrání nastává kolem poloviny srpna a končí 10. září. Hojně se pěstuje také Chrupka červená, která má růžově červený hrozen a ranější sklizeň.(zdre:www.szc.cz)

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na
Ovocné dřeviny - Zajímavé odrůdy ovocných stromů
pěstování , ovocné dřeviny, výsadba dřevin, dřeviny pro výsadbu, ovocné, ovocné stromy, odrůdy stromů, výsadbaSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.