Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-30 11:09:25 | zobrazeno: 13952x
obr
Připravili jsme několik rad pro vytvoření zahradního jezírka. Stanoviště zahradního jezírka. Co potřebujeme pro vybudování zahradního jezírka.

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.


Rady a návody, jak vytvořit okrasné jezírko

Vodní plocha jakékoliv velikostí vzbudí pozornost a přivábí nejen malé a velké návštěvníky, ale i motýly, ptáky a hmyz. Šumící voda, krása vodních rostlin čí ladné pohyby rybek zvýší potěšení z pobytu na zahradě a dodá jí další rozměr tím, že poskytne útočiště volně žijícímu živočišstvu a rostlinám.

Prakticky každý si může vybudovat vodní plochu, která bude vyhovovat jeho představám a prostorovým a finančním možnostem počínaje sudem s jedním leknínem a dvěma rybkami na balkoně až po nejnáročnější projekty s můstky, vodopády, gejzíry a nočním osvětlením.


Připravili jsme několik rad pro vytvoření okrasného jezírka:

Stanoviště
Jezírko by nemělo být umístěno v trvalém stínu, ale ani na místě osluněném po celý den. Není vhodné ani místo pod košatými listnatými stromy, které znečišťují hladinu padajícím listím. Ideální je místo, kam slunce svítí asi pět hodin denně. Chcete-li, aby , některé rostliny a ryby v rybníčku přezimovaly, měla by jeho hloubka být větší než 80 cm.

Co potřebujeme
Pro rybníček do 4 m2 plochy hladiny je vhodnější použít plastové nádrže různých tvarů a velikostí tj. od 110 až 800 litrů. Pro rybníčky větší je ideální použití fólií (PE a PVC folie o síle 0,5, 1 a 1,5 mm a šířce 2, 4, 6 a 8 m a velkorozměrové plachty do rozměru 20 x 20 m). Na 1000 litrů vody by mělo připadnout nejvýše 20 - 25 cm celkové délky ryb, to znamená například dvě ryby o délce 12 cm. Vodní hladina by měla být zhruba z jedné třetiny pokryta vodními rostlinami.

Vodní efekty
Kaskády, vodní zvony, chrliče, gejzíry nejsou jen krásné, ale zároveň vysoce funkční při ochlazování a okysličování vody v rybníčku v letních měsících

Postup - menší rybníček
Pokud vaše volba padla na menší rybníček a vybrali jste si již nádrž, která odpovídá vašim představám, můžeme začít s budováním. Obvod rybníčku si vyznačíme zahradní hadicí nebo provázkem a vykopeme. Drny vyrýváme opatrně, aby bylo možné je po zapuštění rybníčku použít na zakrytí jeho okrajů. Po vyhloubení asi 15 cm pobřežní zóny si vyznačíme jednotlivé hloubkové stupně. Rovnoměrnost okrajů a hloubku jednotlivých hloubkových úrovní kontrolujeme průběžně pomocí latě a vodováhy.

Když je jáma dostatečně vyhloubena, můžeme usadit nádrž. Důležitá je přesná rovina, aby po naplnění vodou nedocházelo na jedné straně k přetékání vody a na druhé straně k vysychání pobřežní oblasti. Usazení rybníčku zafixujeme tak, že jej naplníme do jedné třetiny vodou, obsypeme zeminou a její zbytky spláchneme vodou do prostoru mezi nádrží a stěnou jámy. Okraj jezírka obložíme drny.

Postup - větší foliový rybníček
Při budování větších foliových rybníčků postupujeme obdobně. Protože je však zejména uložení a svaření fólie záležitostí vyžadující dostatečné zkušenosti, doporučujeme svěřit jejich vytvoření odborníkům.

Po osázení rostlinami je vhodné začít s účinnou filtrací. Mějte na paměti, že na účinnou filtraci má vliv správná volba filtračního zařízení a výkon filtračního čerpadla, které by mělo být schopno přečerpat přes filtr obsah rybníčku zhruba pětkrát za den. Důležité je i správné osazení fontánovými čerpadly s vodními efekty. (HEI)

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Jak vytvořit okrasné jezírko
pěstování , zahradní, zahradní jezírka, vytvoření jezírka, tvorba jezírekSouvisející články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.