Nej ...

Virózy a bakteriózy paprik

Pěstování paprik - Obecně jsou papriky značně náchylné na několik virových chorob. Virózy a bakterió ...

Pěstování paprik - Škůdci a jak na ně

Pěstování paprik - Papriky se často vyskytuje několik druhů živočišných škůdců. Škůdci a jak na ně. ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2014-06-09 17:00:23 | zobrazeno: 14512x
obr
Smrky na zahradě odborné rady a návody, jak pěstovat stříbrný smrk.

Stříbrný smrk na zahradu

Dobrý den,  prosim o radu...na podzim jsem zasadil stříbrný smrk. Vse bylo v pořádku, ale nyni začíná usychat a ja nevim proc. ..děkuji za odpověď. S Vaši podminkou samozrejme souhlasim. S pozdravem Lubomír Imrich

Jaroslav Klíma, email: jarda(zavinac)filuna.cz reaguje: Zkuste se probrat tímto viz níže. Zdroj: atlasposkozeni.mendelu.cz/atlas/403-cervena_sypavka_borovice.html: Je ale možné, že je mu pouze horko a má po výsadbě přílišné sucho.

Dothistroma septosporum (Dorog.) M. Morelet – červená sypavka borovice
TELEOMORFNÍ STÁDIUM: Mycosphaerella pini Rostr. ex Munk
SYNONYMUM: Scirrhia pini A. Funk & A.K. Parker
HOSTITELSKÉ DŘEVINY V ČR:  P. nigra, P. mugo, P. sylvestris, P. contorta, P. aristata. P. jeffreyi, P. rotundata, P. leucodermis a dalších 13 druhů borovice, Picea abies, P. pungens, P. schrenkiana, P. omorika a Pseudotsuga menziesii
SYMPTOMY A BIONOMIE: typické je rezivění a následné odumírání jehlic ve spodní části koruny, na jehlicích jsou přítomny v různé intenzitě červené pruhy a v nich acervuli – plodnice anamorfního stádia. Červené zbarvení způsobuje přítomný dothistromin a nejnápadněji působí v jarním období, kdy jsou tyto příznaky nejčitelnější. Postiženy jsou nejstarší jehlice a při silné infekci se mohou tvořit tzv. "lví ocasy", kdy zelené jsou pouze rašící jehlice na zkráceném prýtu a starší jsou odumřelé a rezivěhnědě zbarvené. Intenzita opadávání jehlic je u jednotlivých hostitelů velmi proměnlivá. Např.: borovice černá, b.kleč a b.těžká drží napadené jehlice dlouho na prýtu, kdežto b.lesní opadává okamžitě po zrezivění a najít u ní na stromě jehlice s acervuli je obtížné. 
Acervuli jsou myceliální útvary s krátkými konidiofory tvořící se pod pokožkou jehlice, při dozrání zvedají kutikulu, ta praská a ven se uvolňuje černá hmota obsahující konidie. Konidie jsou dlouze vláknité, hyalinní, s 1–5 (7) přehrádkami, s hladkým povrchem (vel. 8-40 x 1,8-3 µm). Kromě konidií se tvoří synanamorfa Asteromella, která je poznatelná pouze pod mikroskopem podle velmi drobných spermogonií (1–3 µm). Pohlavní stádium Mycosphaerella pini nebylo na území ČR zatím potvrzeno.
Příznaky primární letošní infekce se projevují v závislosti na průběhu počasí zpočátku pouze jako žluté skvrny na jelených jehlicích v letním období. Tyto skvrny postupně přechází do hnědého až červeného zbarvení a v nich se tvoří v polovině léta  první acervuly. Jehlice pak odumírají směrem od špičky a báze zůstávají zelené. K jejich celkovému odumírání dochází na podzim anebo na jaře. Na konci vegetace se kromě červených pruhů na odumřelých jehlicích vyskytují drobné černé skvrny. Intenzita a projevy symptomů jsou velmi rozdílné u jednotlivých hostitelů. Rozhodující pro pozitivní identifikaci patogena je přítomnost acervulí s konidiemi. U hostitelů s rychlým propadem jehlic jako je smrk nebo borovice lesní je třeba prověřit i opadlé jehlice pod stromy.
VÝZNAM A OCHRANA: červená sypavka je karanténním škodlivým organismem, vztahuje se na ni ohlašovací povinnost. První nález na území ČR byl zaznamenán na dováženém materiálu v roce 1999 z Maďarska, ve volné výsadbě byla zachycena na bývalé plantáži vánočních stromků v květnu 2000 na Pinus nigra u obce Jedovnice, asi 30 km severně od Brna. V následujícím období bylo potvrzeno několik desítek pozitivních lokalit na území ČR. Jedná se převážně o plantáže vánočních stromků, okrasné výsadby, dřeviny max. do 20 let věku, vyjimečně starší. Rizikový je sadební materiál. Pro lesnictví je povoleno ve školkách a výsadbách chemické ošetření 0,4 - 0,5 % Kuprikolem v termínu od pol. V., opakovaně po 10 až 14 dnech. Z ostatních opatření lze doporučit vyžínání, při silném napadení odstranění spodních napadených větví a další zásahy, které umožní proudění vzduchu na lokalitě.  

Další najdete pomocí vyhledávání na Hobbyzahrada.cz - Poradna Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Mohlo by vás zajímat: Pěstování rostlin
 

Související obrázky

Stříbrný smrk

Smrky na zahradě odborné rady a návody, jak pěstovat stříbrný smrk.

 


Související články

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina

Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.

Rdesno a smrk ztepilý

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.

Plevel v trávníku

Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.

Třešně a jejich pěstování

Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.

Zahrada v červnu: choroby a škůdci

Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.

Přísavník na zahradním domku

Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.