
Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz
Okrasná zahrada
Stromy na zahradě rod Fraxinus - jasan
Dobrý den,
prosím vás o radu. Mám na zahradě u víkendové chalupy dva stromy a neznám jejich název. Ptala jsem se i kolegů, nikdo mi nedokázal odpovědět.
V příloze posílám tři fotografie, na poslední je detail listu.
Děkuji předem za odpověď.
N. Hofmannová
Mohlo by jít o některý z rodu Fraxinus - jasan. Podívejte se sem:
http://botanika.wendys.cz/kytky/K592.php
Fraxinus excelsior - jasan ztepilý
Slovensky: Jaseň štíhly
Čeleď: Oleaceae - olivovníkovité
Rod Fraxinus zahrnuje okolo 60 druhů, které rostou v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule.
Popis: Opadavý, až 40 m vysoký strom s kmenem o průměru až 1 m. Borka v mládí hladká, ve stáří podélně brázditá, zprvu šedá, později až šedočerná. Listy vstřícné, lichozpeřené, se 7 až 15 lístky, které jsou podlouhlé až podlouhle vejčité, na okraji pilovité, téměř přisedlé, jen koncový lístek řapíkatý. Pupeny černé, sametové. Květy na jednom stromu oboupohlavné i jednopohlavné (=mnohomanželná rostlina), jsou uspořádány v latách vyrůstajících z postranních pupenů, všechny jsou bezobalné, oboupohlavné květy se 2 tyčinkami s červenými prašníky a 1 dvoulaločnou bliznou, samčí se 2 až 3 tyčinkami a samičí s pestíkem a sterilními tyčinkami (patyčinkami), všechny rozkvétají před rašením listů. Plodem jsou křídlaté nažky. Kvete v IV.
Stanoviště: Suťové, roklinové a lužní lesy, břehy, převážně na půdách vlhčích, výživných a hlubokých, někdy však i na půdách mělkých a suchých, stanoviště slunné až polostinné.
Stanoviště: V ČR roztroušeně od nížin po horské oblasti (max. okolo 1000 m n.m.), převážně však od nížin po pahorkatiny. Celkově roste v Evropě na severu po 63° severní šířky, na jihu chybí (Španělsko, Itálie, Řecko), na západě až po Irsko, na východě po Ural.
Léčitelství: Sbírají se zejména jednotlivé lístky (nikoliv celé listy), nejlépe v červenci či srpnu, někdy se sbírá i kůra. Lístky se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Kůra se sloupává z mladých, šťavnatých větví.
Listy obsahují cukry, pryskyřice, flavonové glykosidy, látky na bázi kumarinů, organické kyseliny, silice, třísloviny, glykosid fraxin, tanin, inositol, kaučuk, manit aj. V kůře je přítomen fraxin, třísloviny a hořčiny.
Listy působí mírně močopudně a projímavě a podporují vylučování solí. Užívají se proto zejména při revmatismu, dně, ledvinových chorobách nebo při zadržení tekutin v těle. Podávají se nejčastěji ve formě nálevu (3 čajové lžičky drogy na 2 sklenky vody, což je denní dávka). Zevně lze drogu použít na omývání špatně se hojících ran nebo bércových vředů, v pediatrii se osvědčila jako mírně projímavý prostředek. Kůra údajně snižuje horečku (náhražka chininu).
Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.
Pěstování: V parcích se pěstuje v několika kultivarech, které se liší tvarem listů (např. cv. Diversifolia s listy jednoduchými až 3četnými nebo cv. Hesse s převážně nedělenými listy), barvou listů (pestrolisté odrůdy cv. Aureovariegata nebo Jaspidea, která má navíc žluté větévky) nebo celkovým vzrůstem (např. převislá cv. Pendula, pyramidiální cv. Spectabilis nebo cv. Nana s kulovitou korunou). Jasanům vyhovuje vápnitá, dobře provzdušněná, vlhčí, ale ne přemokřená půda, stanoviště by mělo být slunné. Množí se semeny, která se vysévají ihned po dozrání (tj. na podzim) přímo na venkovní stanoviště.
Užití: Jasanové dřevo je velmi kvalitní, tvrdé a pružné, užívá se zejména při výrobě nábytku, sportovního náčiní, v truhlářství, při výrobě násad, topůrek apod.
Jasan v Českém herbáři z roku 1899: Jasan (Fraxinus excelsior), strom značné výšky se šedohnědou, hladkou, v stáří roztrhanou kůrou, s tlustými větvemi a velkými, černými pupeny.
Neúhledné květy, jimž schází kalich a koruna, vyvinují se v malých latách postranních pupenů mladších větviček; jsou dílem obojaké, dílem neúplné; plod 1—1½ pl. dlouhý jest jednosemenný.
Jasan roste v lesích listnatých, nejvíce porůznu; častěji však se sází.
Kvete v dubnu a květnu. Dosáhne výšky až 150 st. a stáří 160 roků.
Hadi vyhýbají se jasanu. Dříví jest pevné; kůra obsahuje tříslovinu.
S pozdravem
Jaroslav Klíma
Odborný poradce: Zahradnické centrum Jindřichův Hradec
Aktuálně poradna zahrada: Stromy na zahradě rod Fraxinus - jasan
Související obrázky
Související články
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina
Rdesno hadí kořen popínavá rostlina je vytrvalá rostlina se stočeným oddenkem. Pozor na rdesno o tloušťce 60 cm dokáže zbourat zeď.
Rdesno a smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom. Rdesno hadí kořen (Bistorta major), je asi 1 metr vysoká bylina rostoucí na vlhké půdě ve volné přírodě.
Plevel v trávníku
Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Ježatka kuří noha. Metod odstranění plevele je hned několik.
Třešně a jejich pěstování
Rady a návody, jak úspěšně pěstovat třešně. Stanoviště třešní, roubování a postupný řez třešně.
Zahrada v červnu: choroby a škůdci
Rady a návody pro červen na zahradě. Jak na choroby a skůdce v červnu. Boj na zahradě proti slimákům.
Přísavník na zahradním domku
Přísavník a jeho pěstování na zahradním domku. Přísavník trojcípý boj proti škůdcům přísavníku.