Nej ...

Juka (Yucca)

Jak pěstovat pokojovou rostlinu Juku. Rady a návody na pěstování. ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2008-11-21 09:15:43 | zobrazeno: 53774x
obr
Vánoční kaktus Schlumbergera - Pěstování vánočních kaktusů. Tato velmi dekorativní rostlina kvetoucí velkými, krásně zbarvenými, avšak nevonnými květy, k nám přicestovala z jihoamerických tropických deštných lesů. Je to jeden z nejrozšířenějších vlhkomilných kaktusů, pěstovaných v našich domácnostech, vánoční kaktus Schlumbergera

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Pěstování vánočních kaktusů (Schlumbergera)

Tato velmi dekorativní rostlina kvetoucí velkými, krásně zbarvenými, avšak nevonnými květy, k nám přicestovala z jihoamerických tropických deštných lesů. Je to jeden z nejrozšířenějších vlhkomilných kaktusů, pěstovaných v našich domácnostech, neboť rozkvétá v době, kdy většina ostatních rostlin přechází do vegetačního klidu a dokáže okrášlit náš interiér po dobu Vánoc, odtud také jeho název „Vánoční kaktus“.

Vánoční kaktus je nenáročná rostlina, vyžadující lehčí, hlinitopísčitou, dobře drenážovanou půdu s podílem drnovky, anebo můžeme použít i koupenou směs pro kaktusy. Vyžaduje světlé stanoviště případně lehký polostín, ne však přímé slunce. Vyhovuje mu umístění na okně k severu. V létě můžeme rostlinu umístit na balkón, ale opět musíme dát pozor na to, aby nepřišla do kontaktu s přímými slunečními paprsky, které by rostlinu mohly poškodit.

Přestože jde o vlhkomilný kaktus, se zálivkou to rozhodně nepřeháníme. Zaléváme mírně a necháváme substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Od objevení se poupat zálivku ještě více omezíme.

Pro indukci květů je nutná „chladná perioda“, na kterou řada pěstitelů zapomíná. Aby nás kaktus obdařil záplavou svých nádherných květů, je nutné od září do poloviny listopadu snížit teplotu stanoviště na 15 – 16 oC, nesmí však klesnout pod 12 oC . Na toto období rostlinu můžeme postavit například na chladnější chodbu. Po nasazení na květ ji můžeme umístit zpět do bytu, kde pokvete přibližně až do poloviny ledna.

Po odkvětu je vhodné rostlinu umístit opět na chladnější stanoviště. Při nasazení poupat je vhodné začít přihnojovat a to plnými hnojivy, ale můžeme i hnojivy na kaktusy.

Vánoční kaktus můžeme úspěšně množit řízkováním v kterémkoli období roku, kdy řeznou plochu 4 – 6 centimetrů velkých řízků necháme vyschnout a řízky zapíchneme do prohřáté zeminy. V případě přikrytí řízků fólií je nutné dbát o pravidelnou ventilaci.
Rostlina trpí škůdci a chorobami jen vzácně a tak může svou tropickou krásou zdobit interiér po dobu desítek let.

Autor: Tibor Hájek, Ostrava - Dekorativní rostliny: Vánoční kaktus (Schlumbergera)


Redakce www.hobbyzahrada.cz  děkuje autorovi za zaslaný příspěvek.

Zašlete nám něco podobného (vaše pěstitelské úspěchy, dobré nápady na zahradě, ...) jako zaslal pan Tibor Hájek a podílejte se na tvorbě vašeho online časopisu vše pro dům, byt, bydlení, zahradu a hobby. Bude to vaše Hobbyzahrada.cz.

Pozn.: vaše příspěvky (ve formátu Word) a vaše fotografie (prosíme, o kvalitní rozlišení ve formátu JPG) můžete zasílat na na e-mail: informace@hobbyzahrada.cz

Doporučujeme
On-line prodej vybavení pro zahradu, hobby a bydlení. Více ...  


Další související články o pěstování vánočního kaktusu, Schlumbergera:

Vánoční kaktus - skvělá soliterní rostlina

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) pocházející z džungle má výhony složené z plochých, vroubkovaných článků. V době vánoc se vyvíjejí oranžově červené květy. Výhony rostou nejprve vzpřímeně, později, když se vytvoří ...

Rostliny zimy II - vánoční kaktus, líska, azalky

Dekorativní líska: Je jen málo dřevin, které dokáží upoutat pozornost i přes zimu. Jednou z nich je i líska (Corylus avellana Tortuosa) s bizarně pokroucenými, vzájemně propletenými větvemi. V létě je větvoví skryto za olistěním, ...

Nejznámější a nejčastěji pěstovaný vánoční kaktus – Zygocactus truncatus

Mezi tzv. vánoční kaktusy se řadí několik druhů rodu Zygocactus sp. div. s četnými kříženci. Planě rostou v tropických oblastech Brazílie, jako malé epifytické keříky s plochými stonkovými články, které se podobají listům. Jejich okraje jsou mírně zubaté nebo vroubkované. Z konců mladých větévek (článků) vyrůstají delší,...

Dekorativní rostliny: Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Příspěvek návštěvníka Hobbyzahrada.cz - Dekorativní rostlina: Vánoční kaktus (Schlumbergera). Vánoční kaktus je nenáročná rostlina, vyžadující lehčí, hlinitopísčitou, dobře drenážovanou půdu s podílem drnovky, anebo můžeme použít i koupenou směs pro kaktusy. Vyžaduje světlé stanoviště případně lehký polostín, ne však přímé slunce. ...

Vánoční dekorace: Vánoční kaktus (Schlumbergera – Scutellaria)

Vánoční dekorace: Vánoční kaktus (Schlumbergera – Scutellaria) - Oblíbená rostlina kvete v barvách od bílé přes odstíny růžové, červené až po fialovou. Odrůda Gold Carm dokonce překvapí žlutými květy. Po celý rok vyžaduje světlé stanoviště, přes léto může být i venku. V období klidu potřebuje teplotu 12–15 °C. ... Vánoční kaktus (Schlumbergera – Scutellaria) 

Poradna zahrada na www.hobbyzahrada.cz

Zobrazit dotazy | Přidat dotaz

Doporučujeme: Prodej potřeb a vybavení pro dům, hobby a zahradu
V nabídce zahradní technika, nářadí, grily, krby, jezírka, filtrace, čerpadla, pařeniště, miniskleníky i skleníky včetně příslušenství. Prodej skleníků včetně montáže. Poradenský servis i s doporučením. Dodávky až do domů.

Náš tip: sdílej s přáteli na Facebooku nebo pošli přátelům na Facebooku (přes tlačítko na webu)
Vánoční kaktus Schlumbergera - pěstování vánočních kaktusů
pěstování , jukrostliny, vánoční kaktus, schlumbergeraSouvisející články

Muškáty převislé a jejich pěstování

Muškáty převislé a jejich pěstování. Rady a návody, jak pěstovat muškáty.

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.