Nej ...

Zdraví na talíři: medvědí česnek a pažitka

Medvědí česnek se už dobrých pět let drží na čele žebříčku populárních jarních bylinek. Je o něj tak ...

Jarní práce a radosti v zahradě

První práce na zahradě patří k těm nejpříjemnějším. Příroda se probouzí, sklízíte plody své podzimní ...

Juka - péče o juku

Celoroční péče o juku. Jak pěstovat Juku, aby se jí dařilo. ...

Fíkus

Fíkusy a jejich pěstování je někdy problém, ale fíkus se dá zvládnout. Zde najdete rady pro pěstován ...

Kapková závlaha C

Kapková závlaha dodává vláhu z odkapávacích bodů přímo k rostlinám. ...

Skleníky s polykarbonátem

Skleníky polykarbonátové, skleníky s polykarbonátem, které díky polykarbonátu chrání vaše rostliny. ...Zasílání novinek
odhlásit | přihlásit

Zobrazit:  nejnovější nejčtenější
 email 

vytvořeno: 2003-10-29 18:38:00 | zobrazeno: 11754x
obr
Stálezelený keř cesmína nebo také strom cesmína může dosáhnout stáří až několik staletí. Přídavné jméno v názvu cesmíny ostrolisté vyjadřuje přesně její pichlavé olistění.

VÁNOČNÍ ROSTLINY: Vánoční svátky s cesmínou

Tento stálezelený keř nebo také strom může dosáhnout stáří až několik staletí. Je to zvláštní dřevina. Dřevo cesmíny je tvrdé a tuhé. Přídavné jméno v názvu cesmíny ostrolisté vyjadřuje přesně její pichlavé olistění.

Tvary listů jsou velice variabilní, základní zelená barva bývá zpestřena podle kultivarů různými pruhy, žlutými okraji a jiným panašováním, ale ostnaté jsou všechny. Ostnitost bývá zvláště výrazná u mladých rostlin, později jsou kožovité lesklé listy vyzbrojeny maximálně čtrnácti ostnitými zuby.

Rostliny často řezané nebo okousán zvěří se zase rychle odívají do hustě ostnitého hávu zatímco starší keře, které zůstaly po mnoho let nedotčené, ztrácejí výraznou ostnitost. Cesmína je mýtická rostlina, snad proto, že v době, kdy celý kraj se ponoří do šera a temna a téměř všechno živé spálí mráz, projevuje se tato dřevina v nejslavnostnějším vystrojení.

Na jaře kvete malými, nenápadnými bílými kvítky, ale v zimě se ukazuje z té nejhezčí stránky jako krásný sytě zelený a červenými plody ozdobený symbol života.
Nejlepší uplatnění však najdou cesmíny ve vánočním čase jako symbol štěstí, zdraví a radosti do vánočních vazeb.

Nároky na pěstování
Z mnoha druhů cesmíny se odvažují na sever do méně teplých a nevlídných oblastí jen málokteré. A ty se pak ještě usazují raději v přímořském klimatu s mírnými vlhkými zimami a s nepříliš suchým počasím v létě.

Dávají přednost spíše hornatým krajinám s vyšším podílem deštových srážek. Pro cesmínu jsou typické malé roční přírůstky. Naroste do výšky i do šířky za rok jen nejvýše 10 až 20 centimetrů a ráda se spokojí se zastíněným stanovištěm v podrostu bukových porostů nebo ve smíšených lesích buků s jedlemi nebo s duby. Jestliže roste jako solitera, propracuje se po staleté námaze až do výše deseti metrů a vytváří pak krásný strom s pravidelnou korunou.

Abyste dosáhli výrazného okrasného prvku cesmíny - korálově červených plodů, k tomu je zapotřebí někdy mít dva keře. Cesmína je totiž většinou dvoudomá. Plody se tvoří pouze na rostlinách se samičími květy, ty však musí být opyleny pylem květů samčích rostlin. Takže k oplodnění je zapotřebí mít samičí i samčí rostlinu. Při výběru vhodných sazenic je třeba dále vědět, že dnes jsou známy již zhruba dvě stovky odrůd a různých hybridů - evropská cesmína bývá totiž hojně křížená se severoamerickými a východoasijskými druhy. Ty pak bývají velmi rozdílné olistěním, celkovým habitem, vzrůstností, ale vyznačují se také tím, že u určitých odrůd převažují jedinci určitého pohlaví.

Druhy kultivarů:

"Golden King" - vyznačuje se krásnými sytě zelenými listy nepravidelně orámovaných širším zlatožlutým pruhem, ale vytváří také množství plodů a převažují u něj samičí rostliny.
"Atlas" - patří mezi významné opylovače, protože u něho převažují samčí rostliny.
"J.C. van Tol" nebo "Pyramidalis" - jsou osvědčené odrůdy samosprašné.

Několik rad, jak pěstovat cesmínu
Rozmnožuje se výsevem stratifikovaných semen (doporučujeme až po roce), letními řízky a křížením.

Cesmíně vyhovují oblasti s dostatečnou vzdušnou vlhkostí, dobře se jí daří v kyprých, přiměřeně vlhkých, humózních půdách a v polostínu vyšších stromů, které ji chrání proti větru a přílišnému mrazu. Na takovém vhodném stanovišti bývá dosti odolná a snáší i nepříznivé ovzduší průmyslových oblastí.

Vysloveně jí škodí sucho kombinované s velkým horkem. Jinak na půdu není nijak náročná, snáší mírně kyselé i mírně alkalic-ké půdy, hlavně když jsou kypré, živné a dostatečně vlhké. To se týká i zimního období, a proto je nutno cesmínu na podzim před příchodem mrazů důkladně prolít a zásobit vodou.

Cesmína se dá také dobře tvarovat, snáší výborně řez, na který reaguje spíše houstnutím - nejvhodnější doba pro řez je květen až srpen. Proto také se cesmína stala typickou součástí okouzlujících anglických zahrádek, které bývají fascinující směsí tvarovaných a volně rostoucích rostlinných prvků. Zůstávají atraktivní i v zimě, kdy ostatní prvky smíšených záhonů se ztratí nebo ustupují do pozadí.
Cesmíny bývají i vhodnou součástí živých plotů, kde kromě svého půvabu navíc poskytují ptactvu výborný prostor pro hnízdění, jehož přirozenou ochranou se stává ostnaté olistění cesmíny ostrolisté.

Další stálezelené druhy cesmíny
Ze stálezelených druhů cesmíny jsou pro naše podmínky vhodné ještě například Ilex crenata (cesmína vroubkovaná), která má rovněž některé zajímavé odrůdy, jako např. "Golden Gem" nebo "Convexa". Tato cesmína se rovněž dá použít jako solitera nebo do skupinových výsadeb. Žlutolistý kultivar se uplatní i do skalky nebo jako solitera do malých trávníkových ploch, nebo k výsadbě nízkých živých plůtků.

Pro své krásně panašované listy je "Argentea `Marginata"jedním z nejčastěji pěstovaných kultivarů cesmíny ostrolisté.

Cesmíny - lákavý pamlsek pro přezimující ptactvo
Mnohé druhy u nás přezimujících zpěvných ptáků přímo plody cesmíny vyhledávají jako prvotřídní pochoutku. Ostatně korálově červené kuličky na temně zeleném podnosu listů vypadají jako lákavě prostřený stůl pro ptactvo. Je to vlastně od cesmíny velmi rafinované, takovým způsobem se postarat o své další rozšíření, protože semínka prošlá zažívacím ústrojím ptáků jsou rozsévaná do značné dálky.

Pozor na děti! Již několik lákavě červených bobulek může vyvolat nevolnosti a zvracení. DOPORUČENÍ PŘÁTELŮMSouvisející články

Hortenzie Hydrangea anomala ssp. petiolatis

Popínavá hortenzie řapíkatá Hydrangea anomala ssp. petiolatis jedná o rostlinu s krásnými květy. Cca za tři až pět let vyroste samopnoucí popínavá hortenzie.

Klívie pěstování

Klívie, Řemenatka, Clivia miniata pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování klivie a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Lopatkovec, Spathiphyllum pěstování

Lopatkovec, Spathiphyllum a jeho pěstování. Rady a návody pro úspěsné pěstování a to požadavky na světlo, teplotu, vlhkost a zalévání.

Dracéna, Dračinec, Dracaena pěstování, rady a návody

Pokojová dracéna, Dračinec, Dracaena kapání bývá způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí bytu. Rady a návody, jak na dracénu.

Sloní noha pěstování

Sloní noha, Beaucarnea recurvata návod k pěstování. Dejte pozor na přelévání sloní nohy.

Vajgélie na kmínku

Pěstování vajgélie na kmínku. Rada a návody pro vhodnou podnož na roubování vajgélie.